środa, 28 maja 2014

"Ludzie, ludzie, co się dzieje? Wiatru nie ma, chłop się chwieje!" - Kącika Filmowego odsłona 2

Poznaliście już jednego z moich Mistrzów, Pana Piotra Pustelnika, dlatego dziś zapraszam Was Kochani do obejrzenia kilku filmów górskich, bezpośrednio związanych z Panem Piotrem. Będziecie mogli zobaczyć jak wygląda wyprawa w najwyższe góry świata, poznacie trudy działalności w tych górach, zobaczycie strach i rozgoryczenie, radość i euforię...
Zapraszam w podróż!

"OBRAZKI Z MAKALU" to zrealizowana przez Dariusza Załuskiego filmowa dokumentacja wyprawy jaka wyruszyła na Makalu w 2002 roku. Wyprawa niełatwa nie tylko ze względu na pogodę, na którą długo trzeba było czekać, ale przede wszystkim ze względu na to, że jeden z uczestników wyprawy, wieloletni przyjaciel i górski partner Piotr Pustelnika - Ardi pozostał na Makalu już na zawsze... 
 
Film powyższy to wprawdzie nie "OBRAZKI Z MAKALU", ale nieco dłuższy materiał z tej samej wyprawy, zrealizowany przez Darka Załuskiego i Martina Gablika.

"ANNAPURNA NA LEKKO" to kolejny dokument Darka Załuskiego, tym razem o wyprawie mBank Annapurna West Face Expedition, która odbyła się w 2008 roku, a jej celem było pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny, a także zdobycie przez Piotra Pustelnika ostatniego szczytu Korony Himalajów.
W wyprawie oprócz Piotra Pustelnika (kierownika wyprawy) i Darka Załuskiego brali też udział Piotrek Morawski i Peter Hamor.
Co się tam działo (a działo się bardzo wiele!) zobaczcie sami:


I już ostatni film na dziś, w reżyserii Mirosława Dębińskiego - "PUSTELNICY W GÓRACH".
Film prezentuje sylwetki ludzi, których całe życie związane jest z górami. Ojciec jest wybitnym himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów, synowie są wspinaczami skałkowymi.
Dla ojca najważniejsze są wartości etosu górskiego: partnerstwo, szlachetność, odpowiedzialność.
Synowie należą do pokolenia młodych ludzi szukających w górach zabawy, emocji, adrenaliny.
Dla ojca wspinanie to miesiące spędzone w rozrzedzonym powietrzu, wysiłek torowania w śniegu, strach przed lawinami, odmrożone ręce.
Dla synów wspinanie to wiszenie na końcach palców w przewieszonej, słonecznej skale, uparte powtarzanie sekwencji przechwytów pod bacznym okiem obserwatorów.
Reprezentują inne pokolenia, wspinanie dla nich jest czymś innym, inaczej się ubierają, inaczej się zachowują, słuchają innej muzyki i innych słów używają. Są na przeciwległych biegunach górskiej aktywności. Obserwując bohaterów w górach widzimy różnice jakie ich dzielą w podejściu do wspinania. Jednak, że po odrzuceniu powierzchownych różnic, siła, która ich pcha w góry jest podobna. Istota ich motywacji jest taka sama. 
 Część 1:

Część 2:


Część 3:



Część 4:



Część 5:



Część 6:


Przyjemnego oglądania!! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz